Промоција књиге "Град бола" Метија Камберија

У нашој школи је у петак, 11.марта 2022. године организована промоција књиге „Град бола“, младог писца Камбери Метија. У књизи која је аутобиографско дело, писац описује трновитни пут ромског дечака од живота на маргинама друштва, одвајање од, иначе,  расуте породице, смештај у хранитељској породици и у дому за незбринуту децу. Дечак сазрева, ментално постаје јачи, посвећује се свом образовању и успешно завршава школу. На том путу суочава се са суровом дискриминацијом, али стиче и пријатеље и открива свој циљ. Књига наговештава јунаково укључивање у све врсте отпора расној нетрпељивости, а једно од најјачих оружја у тој борби постаје писана реч.

Млади Мети Камбер у свом делу слика живот. Те слике су често потресне и грубе, али идеја о животу у ком би се људи вредновали по свом унутрашњем бићу, полако се уобличава у речи осуде друштва, али и у речи љубави и будуће, замишљене, толеранције међу људима.

Оптимистичка порука коју писац шаље својим читаоцима је посебна и треба је неговати. Свако може утицати на развијање свог карактера. Учити, читати праву литературу, борити се за правду међу људима. Треба снаге и воље за то. Од маленог џепароша са нишке периферије развио се млади човек који зна шта жели у животу. То жели и за све оне младе Роме који не умеју да се одупру искушењима, који посустају на првим препрекама. Кроз своја дела Мети Камбери је показао да свако бира свој пут и своју судбину.

Промоцији књиге присуствовали су министар просвете, науке и технолошког развоја, Бранко Ружић, заменик председника Општине Земун, Жарко Дроњак, бивши заменик председника Општине Земун и иницијатор ове промоције, Саша Љубинковић, директори неколико земунских основних школа, представница Центра за социјални рад Земуна, ученици виших разреда наше школе, наставници и новинари.

ПочетнаШколаПромоција књиге "Град бола" Метија Камберија